امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی که بود و چه کرد؟ + آدرس سایت

امام خمینی

سید روح‌الله مصطفوی، معروف به سید روح‌الله خمینی شخصیت مذهبی جهان در ۱ شهریور ماه ۱۲۸۱ شمسی در خانواده‌ای اهل دانش و روحانی در شهر خمین از توابع استان مرکزی،  چشم به جهان گشود. سید روح‌الله خمینی اولین رهبر و ولی‌فقیه ایرانیان بود که انقلاب ۱۳۵۷ را تا روزهای پایانی عمر خود رهبری و هدایت کرد و این انقلاب با رهبری ایشان در ۲۲ بهمن ماه ۱۳۵۷ به پیروزی رسید. سید روح‌الله خمینی با رهبری انقلاب ۵۷ و به ثمر رساندن آن، جمهوری اسلامی را از راه همه‌پرسی بنا نهاد. مردم ایران سید روح‌الله خمینی را رهبر و امام خود دانسته و او را امام خمینی خطاب می‌کنند. امام خمینی در بین مردم ایران از احترام بسیاری برخوردار است.

تحصیلات

امام خمینی در مکتب‌خانهٔ آخوند ملا ابوالقاسم شروع به تحصیل کرد و بعد از اتمام مکتب‌خانه، دروس ادبیات و عربی را نزد شیخ جعفر و بعد از آن دروس ابتدایی را پیش میرزا محمود افتخار العلما فرا گرفت و علوم اسلامی را نزد دایی و برادرشان آموختند. ایشان برای تحصیلات تکمیلی خود به اراک رفتند و علوم حوزوی را نزد اساتیدی چون مرحوم شیخ محمد گلپایگانی، مرحوم آقا عباس اراکی و شیخ محمد علی بروجردی گذراندند و سپس در قم با شرکت در درس آیت‌الله حائری اجازه اجتهاد خودشان را دریافت کردند و به اجتهاد رسیدند.

آیت الله جوادی آملی + سایت، آثار، شبکه های اجتماعی، معرفی مختصر

جوادی آملی

آیت الله جوادی آملی با نام کامل عبدالله جوادی آملی یک عارف، مفسر قرآن و حدیث‌دان، فقیه، فیلسوف و از مراجع تقلید شیعیان‌اند. ایشان در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی در شهر آمل استان مازندران در خانواده‌ای مذهبی و روحانی متولد شدند. ایشان در سال ۱۳۲۵ هجری شمسی یعنی از سن ۱۳ سالگی تحصیلات رسمی حوزوی خودشان را شروع کردند. پدرشان هم از شخصیت‌های علمی و برجستهٔ روزگار خودش بود. علامه جوادی آملی در دوران تحصیلشان شاگرد شخصیت‌هایی همچون آیت الله بروجردی و امام خمینی و علامه طباطبایی بودند. ایشان سابقهٔ تدریس تقریباً ۶۰ سال علوم مختلفی مثل فلسفه و عرفان و فقه را در حوزه‌های قم و تهران دارند.